Malování majoliky

Datum / čas:
01/09/2018
14.00 - 17.00

Zbývá míst: 3


S majolikou zdobenou tupeskými motivy se dnes setkáte už jen na jarmarcích a v muzeích. Umělců a řemeslníků, kteří se tomuto zdobení keramiky stále věnují, je už jen hrstka a jednou z nich je paní Hana Šubrtová, se kterou Moje dílna nově navázala spolupráci.

 

Paní Hanka tuto tradiční techniku zdobení keramiky představí na kurzu Malování majoliky. Kurz potrvá 180 minut a ozdobíte si  na něm dva keramické výrobky – talířek a hrníček. Budete malovat tupeské vzory na keramický výrobek již namočený v bílé glazuře. Naučíte se malovat tradiční slovácké motivy a bude jen na vás, kterými se necháte oslovit a inspirovat.

 

Po kurzu budou vaše výrobky vypáleny v keramické peci a budou k vyzvednutí v Mojí dílně. Na termínu se domluvíme na kurzu.

 

 

O majolice a tupeských motivech:

Fajansová (majoliková) keramika zažívá velký rozmach v 15. stol v Evropě a to kvůli Maurům ve Španělsku. Díky v té době největšímu překladišti na Mallorce se o této keramice začne mluvit jako o majolice. Významným městem výroby a vývozu této keramiky bylo také italské město Faenza, odkud se dochoval název fajáns. Tento druh keramiky byl počátkem 17. stol. silně ovlivněn Habány, kteří se tou dobou usídlili na Slovensku a Moravě a významně ovlivnili vzory, které se používají dodnes. Samotný počátek výroby v Tupesích začíná v roce 1904, kde se lidé tomuto řemeslu učili a zlepšovali ho. Bohužel po uzavření Tupeské keramiky toto řemeslo začalo upadat a dnes je nás pouze hrstka, která se snaží tuto stovky let starou tradici zachovat.

 

O lektorce, paní Haně Šubrtové:

Paní Hana Šubrtová je zaměstnáním a životní náplní keramička. Již 37 let se zabývá malováním Fajans keramiky tradičním způsobem. Ve svých 15 letech se tomuto řemeslu začala učit v Tupeské keramice. Po uzavření Tupeské keramiky pracovala paní Hanka pro jiné subjekty, vždy jako malířka na keramiku. Před jedenácti lety zahájila samostatnou činnost, věnuje se výrobě a dekoraci tradičních keramických výrobků s tupeskou tématikou. Své výrobky prodává hlavně na jarmarcích a tradici nejen udržuje, ale snaží se ji i rozšiřovat prostřednictvím výtvarných kurzů. Paní Hanka je nositelkou známky “Tradiční výrobek Slovácka”, získala ocenění Zlatá brána za řemeslnou a tvůrčí úroveň svého díla a nově je také nositelkou ceny Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby.

 

Veškerý materiál, pomůcky a výpaly jsou v ceně kurzu. Na kurz není nutné si s sebou nic nosit.

 

Cena tříhodinového kurzu je 990 Kč a platba probíhá předem. Zaplatit můžete dvěma způsoby:

  • bankovním převodem – na účet číslo 2601194268 / 2010, variabilní symbol 109,
  • v hotovosti na kavárně Mojí dílny kdykoliv v otevírací době.

 

Kurz prosím zaplaťte do 3 pracovních dní od rezervace místa.

 

V případě storna kurzu 7 dní před jeho započetím Vám vrátíme peníze na dárkový poukaz, který můžete do jednoho roku uplatnit na jiný kurz nebo volné tvoření v Mojí dílně. V případě pozdějšího storna nebo absenci na kurzu peníze nevracíme. Děkujeme za pochopení.

Těšíme se na vás.

 

 

 

 

 


Rezervace:

Objednávky jsou uzavřeny pro tuto akci.

Chcete od nás odebírat pozvánky na nové výtvarné kurzy jako první?