Vizovické pečivo – pro dospělé

Datum / čas:
08/12/2017
17.30 - 19.30

Zbývá míst: 2


Vizovické pečivo se vyrábí již od roku 1850. Jde o tradiční obřadní pečivo, které není k jídlu, ale slouží jako dekorace, zejména na Velikonoce a Vánoce.

Vizovické pečivo začali vyrábět po roce 1850 manželé Lutonští ve Vizovicích. Odtud jeho název. Postupně narůstal okruh jejich spolupracovníků i příznivců pečiva. Jedná se o drobné tvarované pečivo z volné ruky.

Těsto je z mouky a vody. Figurky miniaturních tvarů, především zvířátek, mají svou typickou techniku výroby, tradiční tvary a výraznou osobitost. Jedná se o křehký a pomíjivý materiál, jehož vzorky se nemohly trvale uchovat. Tušíme, že jde o prastarou tradici, jejíž kořeny lze hledat v době mysticizmu. Odjakživa byly určeny pro dobu svátků, obdarovávaly se jimi především děti. Měly však také obřadní význam, na který se již zapomnělo.

Každé správně upečené zvířátko má svůj význam. Například holubička je symbolem lásky a klidu v rodině, žába je ochránkyní čisté vody, ryba značí mlčenlivost, zajíc chlapeckou sílu, ještěrka bohatství a moc z rodičů dělat prarodiče, kohoutek je symbolem mužnosti a ježek z domu dokáže vypíchat všechny nemoci.

 

Vizovické pečivo – tyto křehké plastiky – chápeme jako projev úcty k lidským dlaním, těstu, obilí, půdě a rodnému kraji vůbec.

 

O Vizovickém pečivu vám popovídá a jeho výrobou vás provede paní Elen Macháčková:

“Jmenuji se Elen Macháčková a výrobě vizovického pečiva jsem se naučila od své babičky
Marie Kalivodové a maminky Ludmily Kalivodové. Od dětství jsem je viděla při práci
s těstem a postupně i mne “šúlání” a tvoření začalo bavit a těšit.”

 

Na kurzu si vyrobíte 10 – 12 kousků vizovického pečiva, které si následně doma upečete. Dostanete také recept na vizovické těsto, abyste ve výrobě mohli nadále pokračovat :)

 

Přineste si prosím s sebou: malý nožík, manikůrní nůžky a krabičku na výrobky.

 

Cena kurzu je 100 Kč. Jde o sníženou cenu, kterou Vám můžeme nabídnout díky příspěvku NADACE SYNOT, která spolufinancuje projekt Zachování tradice Vizovického pečiva.

 

Platba kurzu probíhá předem. Zaplatit můžete dvěma způsoby:

  • bankovním převodem – na účet číslo 2601194268 / 2010, variabilní symbol 081202,
  • v hotovosti na kavárně Mojí dílny kdykoliv v otevírací době (nepřijímáme karty).

KURZ PROSÍM ZAPLAŤTE DO 3 PRACOVNÍCH DNŮ OD REZERVACE.

 

V případě storna kurzu 7 dní před jeho započetím Vám vrátíme peníze na dárkový poukaz, který můžete do jednoho roku uplatnit na jiný kurz nebo volné tvoření v Mojí dílně. V případě pozdějšího storna nebo absenci na kurzu peníze nevracíme. Děkujeme za pochopení.

 

 

Těšíme se na vás! :)

 


Rezervace:

Objednávky jsou uzavřeny pro tuto akci.

Chcete od nás odebírat pozvánky na nové výtvarné kurzy jako první?